Spørsmål

Noen ganger spør folk meg om ting uten at jeg svarer. Noen ganger fordi jeg ikke har et svar, noen ganger fordi jeg ikke vil svare og noen ganger fordi jeg ikke klarer å tenke raskt nok.

Dagens spørsmål, som i grunnen ikke ble stilt til meg, men mer ut i luften

Hvorfor vil noen som har «byttet» kjønn bli omtalt med kjønnsnøytralt pronomen?

Kjønn kan bekreftes, byttes og forandres og sikkert en helt masse andre ting. Uansett hvordan og hva du gjør med kroppen min eller din måte å presentere deg selv på så er du avhenging av andre sin oppfattelse av det hele for å føle noen effekt av din egen innsats.

Hvis ingen la merke til at folk med XY kromosomer hadde på seg kjole, hadde litt av vitsen forsvunnet. Ikke fordi det nødvendigvis er et ønske om å provosere eller forstyrre som ligger bak, men fordi kjønnskategoriene hadde vært meningsløse om de ikke inneholdt noe.

For min del må gjerne verden være kjønnsløs, men det ser jeg ikke på som en løsning som ligger spesielt nært i tid. Sannsynligvis vil det aldri skje fordi folk er overraskende glad i kjønnet sitt.

Jeg er også glad i mitt kjønn, hva det nå enn er.

Hva er meningen bak kjønnsnøytrale pronomen eller pronomen som sier lite, ingenting eller noe «annet» om en person sitt kjønn?

Jeg liker ikke den såkalte tokjønnsmodellen. Jeg tror ikke på to kjønn og jeg tror enda mindre på inndelingsgrunnlaget for de to rådene kjønnskategoriene og enda mindre enn det igjen tror jeg på innholdet av dem.

Jeg velger allikevel å forholde meg til dem. Jeg velger å hoppe fra den ene til den andre. Det er et valg. Det betyr ikke at jeg kunne blitt der jeg var, men jeg kunne valg en annen vei.

For meg fremstår den andre veien som lang og slitsomt, det er rett og slett tråkket opp av for få mennesker før meg.

På det teorietiske plan tar jeg gjerne debatten, jeg protesterer og ønsker å opplyse og fortelle og lære bort og lære av om alternativene til kvinne og mann. Men jeg orker ikke å stå der hele tiden. Jeg vil tilhøre en kjønnskategori som verden gjenkjenner, selv om jeg hater dem begge.

Det jeg prøver å si er at kvinne vs mann er en kamp vi alle taper. Og noen lar jeg mer eller mindre frivillig, mer eller mindre bevist plassere i en av kategoriene.

Resten; de vakreste menneskene på jord, står imot. De kjemper for sin plass, sammen hvor liten og mørk og ensom den plassen er. Og jeg respekterer disse menneskene mest av alle.

En del av disse menneskene ønsker å bli omtalt med pronomen som skiller seg fra den gemene hop. Dette ønsket må folk respektere og de må respektere det uavhengig av hva folk har gjort med kroppene sine, eller hvordan de velger å gjøre, prestere eller promotere sitt kjønn.

Jeg besvarer ingen av de overnevnte spørsmålene, men jeg føler jeg la grunnlaget for å finne svaret. Hvis du er av typen som trenger svar på alt mellom himmel og jord.

Jeg trenger dem ikke.

 

 

2 responses to “Spørsmål

  1. Vakkert innlegg. Jeg er glad for at bloggen din finnes.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s